T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TÜRK SÜSLEME SANATI “ ÇİT (TAHTA) BASKI” KURSU

         İlimiz kültüründe önemli bir yeri olan, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş Türk Süsleme Sanatlarımızı  ve  Geleneksel El Sanatlarımızı tanıtmak, tahribini ve yok olmasını önlemek, kültür ve sanat sevgisinin yayılmasını sağlamak, aslına uygun olarak öğretilip, eğitilmiş eleman ve ustalar yetiştirerek gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için kurslar düzenlenmiştir.

         Gelişen teknoloji karşısında Türk süsleme sanatlarımız  ve  Geleneksel el sanatlarımız hızla yok olmakta ve gittikçe yozlaşmaktadır. Bu yok oluş beraberinde birçok kültürel değerin de kaybolmasına neden olmaktadır. Geleneksel El Sanatlarımızın  yok olmasının nedenlerinden biri de usta eğiticilerin sayısının her geçen gün azalmasıdır. Usta eğitici ihtiyacını karşılamak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün maddi katkıları ile İl Kültür  ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Geleneksel El Sanatlarından “Çit (Tahta) baskı” kursu düzenlenmektedir.

 

Geleneksel El Sanatlarından “Çit (Tahta) baskı” sanatını yaşatmak geliştirmek,  gençlerimizin ve yetişkinlerimizin el emeği göz nuru olan bu eserlere Pazar bulmak, aile ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak ve hediyelik eşya üretmek amacıyla düzenlenen kurslara, her yaş ve seviyedeki vatandaşlarımız katılabilecektir.

Kayıt için: İki adet Vesikalık Fotoğraf,  Nüfus Cüzdan Fotokopisi, Yabancı Uyruklu Kişilerden İkametgah Belgesi ile birlikte  15.10.2014 Çarşamba  günü mesai bitimine  kadar  Sürsürü Mahallesi Atatürk Bulvarı Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne müracaatları yeterli olacaktır.

Kursiyerlerimize kurs sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği halinde  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan kurs bitirme belgesi verilecektir. Bu sanatı öğrenen insanlarımız yeni bir iş imkanına kavuşarak bu yolla kazanç sağlayabileceklerdir.

           Konuya ilgi duyan vatandaşlarımızı kursa katılmaya davet ediyoruz.